Cornell Dubilier Electronics MC12FA560G-F
MC12FA560G-F picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA560G-F
Brief Description
CAP MICA 56PF 2% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA560G-F.pdf
Availability of MC12FA560G-F
QUANTITY
MC12FA560G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA560G-F
Internal Part NumberEIS-MC12FA560G-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA560G-F
Related LinksMC12FA, MC12FA560G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA560G-F Details Description
Related parts for MC12FA560G-F
FILTER LINE 3MH 10A HORIZONTAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 35V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 200V SCREW datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
CONN TERM BLK 10POS 3.81MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf