Cornell Dubilier Electronics MC12FA910G-F
MC12FA910G-F picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA910G-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 91PF 2% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA910G-F.pdf
Availability of MC12FA910G-F
QUANTITY
MC12FA910G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA910G-F
Internal Part NumberEIS-MC12FA910G-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance91pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA910G-F
Related LinksMC12FA, MC12FA910G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA910G-F Details Description
Related parts for MC12FA910G-F
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC OTP 2MBIT 90NS 40DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 2220 datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 50MHZ 32VQFN datasheet.pdf
PLUG 10POS 0 DEG GRY/YEL 5.3-6.5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
LED NEUTRAL WHITE 4000K 4SMD datasheet.pdf
MINITEK PWR HEADER datasheet.pdf
CAP TRIM 5-45PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf