Cornell Dubilier Electronics MC12FD500J-F
MC12FD500J-F picture photo
Mfg. Part Number
MC12FD500J-F
Brief Description
CAP MICA 50PF 5% 500V 1210
Datasheet Download
MC12FD500J-F.pdf
Availability of MC12FD500J-F
QUANTITY
MC12FD500J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FD500J-F
Internal Part NumberEIS-MC12FD500J-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance50pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FD500J-F
Related LinksMC12FD, MC12FD500J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FD500J-F Details Description
Related parts for MC12FD500J-F
RES SMD 365K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERM BLOCK 2-10AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
STRAIN RELIEF COMBI PLUG 4POS datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM SMD datasheet.pdf