C&K Components MC12L2NCGD
MC12L2NCGD picture photo
Mfg. Part Number
MC12L2NCGD
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
MC12L2NCGD.pdf
Availability of MC12L2NCGD
QUANTITY
MC12L2NCGD Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12L2NCGD
Internal Part NumberEIS-MC12L2NCGD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesM
Number of Positions12
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeScrewdriver Slot
Actuator LengthFlush
Angle of Throw30°
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel10.42mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.60mm Dia
Operating Force, Torque4 ~ 7 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12L2NCGD
Related LinksMC12L, MC12L2NCGD Datasheet, C&K Components Distributor
MC12L2NCGD Details Description
Related parts for MC12L2NCGD
RES ARRAY 9 RES 1.5K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT W/O NUT 12POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf