NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC14LC5540DW
MC14LC5540DW picture photo
Mfg. Part Number
MC14LC5540DW
Manufacturer
Product Category
Interface - CODECs
Brief Description
IC CODEC ADPCM 28-SOIC W
Datasheet Download
MC14LC5540DW.pdf
Availability of MC14LC5540DW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC14LC5540DW Order Process
Ship out your order
Specifications of MC14LC5540DW
Internal Part NumberEIS-MC14LC5540DW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - CODECs
Series-
PackagingTube
TypePCM, Filter
Data InterfacePCM Audio Interface
Resolution (Bits)13 b
Number of ADCs / DACs1 / 1
Sigma DeltaNo
S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ-
Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ-
Voltage - Supply, Analog-
Voltage - Supply, Digital4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC14LC5540DW
MC14LC5540DW Details Description
Related parts for MC14LC5540DW
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 2.64M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
ANT CHIP CMPCT WDE BND 2.45GHZ datasheet.pdf