Cornell Dubilier Electronics MC18FA391G-F
MC18FA391G-F picture photo
Mfg. Part Number
MC18FA391G-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 390PF 2% 100V 1812
Datasheet Download
MC18FA391G-F.pdf
Availability of MC18FA391G-F
QUANTITY
MC18FA391G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC18FA391G-F
Internal Part NumberEIS-MC18FA391G-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC18FA391G-F
Related LinksMC18FA, MC18FA391G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC18FA391G-F Details Description
Related parts for MC18FA391G-F
RES SMD 1.37K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7S SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
SUPPORT TERM datasheet.pdf
F TYPE ANVIL SHEAR datasheet.pdf
CRYSTAL 3.686400 MHZ datasheet.pdf
AB 3100A SHL KIT 12S CAD OD datasheet.pdf