Cornell Dubilier Electronics MC18FA471J
MC18FA471J picture photo
Mfg. Part Number
MC18FA471J
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 470PF 5% 100V 1812
Datasheet Download
MC18FA471J.pdf
Availability of MC18FA471J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC18FA471J Order Process
Ship out your order
Specifications of MC18FA471J
Internal Part NumberEIS-MC18FA471J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC18FA471J
Related LinksMC18F, MC18FA471J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC18FA471J Details Description
Related parts for MC18FA471J
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 3W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROM/LESS MQFP-80-1 datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
HDR 11POS RA 2MM datasheet.pdf
IC PCIE SW 8LANE 5PORT 196CABGA datasheet.pdf
UPS SMART ONLINE RACKMOUNT datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D SOL datasheet.pdf
KIT LCD TOUCH 7" HMI datasheet.pdf