Cornell Dubilier Electronics MC18FD111G-TF
MC18FD111G-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC18FD111G-TF
Brief Description
CAP MICA 110PF 2% 500V 1812
Datasheet Download
MC18FD111G-TF.pdf
Availability of MC18FD111G-TF
QUANTITY
MC18FD111G-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC18FD111G-TF
Internal Part NumberEIS-MC18FD111G-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC18FD111G-TF
Related LinksMC18FD, MC18FD111G-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC18FD111G-TF Details Description
Related parts for MC18FD111G-TF
CONN PLUG HOUSING 15POS 2.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 4.2A TO-220 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 10BIT 24SSOP datasheet.pdf
SCR 0.8A 600V TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS W/SKT BOX datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf