Cornell Dubilier Electronics MC18FD181G-F
MC18FD181G-F picture photo
Mfg. Part Number
MC18FD181G-F
Brief Description
CAP MICA 180PF 2% 500V 1812
Datasheet Download
MC18FD181G-F.pdf
Availability of MC18FD181G-F
QUANTITY
MC18FD181G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC18FD181G-F
Internal Part NumberEIS-MC18FD181G-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC18FD181G-F
Related LinksMC18FD, MC18FD181G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC18FD181G-F Details Description
Related parts for MC18FD181G-F
RES 7.87M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDUCTOR CURRENT SENSE22.4MH T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOD IGBT RBSOA 1200V 180A Y3-DCB datasheet.pdf
KEYPAD 16BTN 4X4 MATRIX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
E2 DIE FOR #8 (190475570) datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf