Cornell Dubilier Electronics MC22FD501J
MC22FD501J picture photo
Mfg. Part Number
MC22FD501J
Brief Description
CAP MICA 500PF 5% 500V 2220
Datasheet Download
MC22FD501J.pdf
Availability of MC22FD501J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC22FD501J Order Process
Ship out your order
Specifications of MC22FD501J
Internal Part NumberEIS-MC22FD501J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC22FD501J
Related LinksMC22F, MC22FD501J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC22FD501J Details Description
Related parts for MC22FD501J
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.1A SC82AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 448K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWITCH 100KHZ 7PDIP datasheet.pdf