Cornell Dubilier Electronics MC22FD821F-F
MC22FD821F-F picture photo
Mfg. Part Number
MC22FD821F-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 820PF 1% 500V 2220
Datasheet Download
MC22FD821F-F.pdf
Availability of MC22FD821F-F
QUANTITY
MC22FD821F-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC22FD821F-F
Internal Part NumberEIS-MC22FD821F-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5750 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC22FD821F-F
Related LinksMC22FD, MC22FD821F-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC22FD821F-F Details Description
Related parts for MC22FD821F-F
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.6A TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS 0.156 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 0.536 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SMV datasheet.pdf