Cornell Dubilier Electronics MC22FF511F-TF
MC22FF511F-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC22FF511F-TF
Brief Description
CAP MICA 510PF 1% 1KV 2220
Datasheet Download
MC22FF511F-TF.pdf
Availability of MC22FF511F-TF
QUANTITY
MC22FF511F-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC22FF511F-TF
Internal Part NumberEIS-MC22FF511F-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC22FF511F-TF
Related LinksMC22FF, MC22FF511F-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC22FF511F-TF Details Description
Related parts for MC22FF511F-TF
RES SMD 100K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV OPN COLLECTOR 8SMD datasheet.pdf
VARISTOR 27V 5A 0402 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 7.87"L X 7.87"W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf