Cornell Dubilier Electronics MC22FF511G-F
MC22FF511G-F picture photo
Mfg. Part Number
MC22FF511G-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 510PF 2% 1KV 2220
Datasheet Download
MC22FF511G-F.pdf
Availability of MC22FF511G-F
QUANTITY
MC22FF511G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC22FF511G-F
Internal Part NumberEIS-MC22FF511G-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance510pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5750 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC22FF511G-F
Related LinksMC22FF, MC22FF511G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC22FF511G-F Details Description
Related parts for MC22FF511G-F
CONN HEADER 8POS 3MM R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 75PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.2A 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 RA 120POS datasheet.pdf
KIT 6POS 2.5X2.0 SOCKET DSC8101 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 680MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf