ON Semiconductor MC33275DT-3.3RKG
MC33275DT-3.3RKG picture photo
Mfg. Part Number
MC33275DT-3.3RKG
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.3A DPAK
Datasheet Download
MC33275DT-3.3RKG.pdf
Availability of MC33275DT-3.3RKG
QUANTITY
MC33275DT-3.3RKG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC33275DT-3.3RKG
Internal Part NumberEIS-MC33275DT-3.3RKG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.26V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C