ON Semiconductor MC33375D-2.5
MC33375D-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
MC33375D-2.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.3A 8SOIC
Datasheet Download
MC33375D-2.5.pdf
Availability of MC33375D-2.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC33375D-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC33375D-2.5
Internal Part NumberEIS-MC33375D-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.26V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC33375D-2.5
Related LinksMC3337, MC33375D-2.5 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC33375D-2.5 Details Description
Related parts for MC33375D-2.5
RELAY SAFETY 6PST 6A 24V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 36PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES 11 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf