ON Semiconductor MC33761SNT1-025
MC33761SNT1-025 picture photo
Mfg. Part Number
MC33761SNT1-025
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 80MA 5TSOP
Datasheet Download
MC33761SNT1-025.pdf
Availability of MC33761SNT1-025
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC33761SNT1-025 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC33761SNT1-025
Internal Part NumberEIS-MC33761SNT1-025
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.16V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)100mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC33761SNT1-025
Related LinksMC33761, MC33761SNT1-025 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC33761SNT1-025 Details Description
Related parts for MC33761SNT1-025
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 820MA 250 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf