ON Semiconductor MC33761SNT1-029
MC33761SNT1-029 picture photo
Mfg. Part Number
MC33761SNT1-029
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 80MA 5TSOP
Datasheet Download
MC33761SNT1-029.pdf
Availability of MC33761SNT1-029
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC33761SNT1-029 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC33761SNT1-029
Internal Part NumberEIS-MC33761SNT1-029
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.16V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)100mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC33761SNT1-029
Related LinksMC33761, MC33761SNT1-029 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC33761SNT1-029 Details Description
Related parts for MC33761SNT1-029
IC RCVR LVDS FPD 18BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R I2C 12-DFN datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 3"L X 6"W datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf