NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC35XS3500PNAR2
MC35XS3500PNAR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC35XS3500PNAR2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SWITCH HIGHSIDE 24PQFN
Datasheet Download
MC35XS3500PNAR2.pdf
Availability of MC35XS3500PNAR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC35XS3500PNAR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC35XS3500PNAR2
Internal Part NumberEIS-MC35XS3500PNAR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs6
Ratio - Input:Output1:6
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceSPI
Voltage - Load7 V ~ 20 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Current - Output (Max)-
Rds On (Typ)35 mOhm (Max)
Input Type-
FeaturesWatchdog Timer
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case24-PowerQFN
Supplier Device Package24-PQFN (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC35XS3500PNAR2
MC35XS3500PNAR2 Details Description
Related parts for MC35XS3500PNAR2
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 20-24AWG GOLD datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO201A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf