Vishay/Dale RNC55H4220FMBSL
RNC55H4220FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4220FMBSL
Brief Description
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4220FMBSL.pdf
Availability of RNC55H4220FMBSL
QUANTITY
RNC55H4220FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4220FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4220FMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4220FMBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4220FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4220FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H4220FMBSL
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC V-OUT W/REF 12BIT 20-DIP datasheet.pdf
PANEL FRONT 19.2X19X0.13" GREY datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 2A AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 3.6V PANEL MT datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf