NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC56F8157VPYE
MC56F8157VPYE picture photo
Mfg. Part Number
MC56F8157VPYE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 160LQFP
Datasheet Download
MC56F8157VPYE.pdf
Availability of MC56F8157VPYE
QUANTITY
MC56F8157VPYE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC56F8157VPYE
Internal Part NumberEIS-MC56F8157VPYE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package400
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series56F8xxx
PackagingTray
Core Processor56800E
Core Size16-Bit
Speed40MHz
ConnectivityEBI/EMI, SCI, SPI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O76
Program Memory Size256KB (128K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case160-LQFP
Supplier Device Package160-LQFP (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC56F8157VPYE
MC56F8157VPYE Details Description
Related parts for MC56F8157VPYE
RES 332 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf