Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) MC65G104C
MC65G104C picture photo
Mfg. Part Number
MC65G104C
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD
Datasheet Download
MC65G104C.pdf
Availability of MC65G104C
QUANTITY
MC65G104C Order Process
Ship out your order
Specifications of MC65G104C
Internal Part NumberEIS-MC65G104C
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesMC65
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C100k
Resistance Tolerance±1%
B Value Tolerance±1%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Power - Max25mW
Length - Lead Wire3.00" (76.20mm)
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseBead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC65G104C
Related LinksMC65, MC65G104C Datasheet, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) Distributor
MC65G104C Details Description
Related parts for MC65G104C
CAP CER 1.3PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLOATING-POINT DSP 272-BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 55.1VWM 98VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC TFT-LCD PWR SUPPLY 28TSSOP datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf