NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68030RC20C
MC68030RC20C picture photo
Mfg. Part Number
MC68030RC20C
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M680X0 20MHZ 128PGA
Datasheet Download
MC68030RC20C.pdf
Availability of MC68030RC20C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68030RC20C Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68030RC20C
Internal Part NumberEIS-MC68030RC20C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Feb/2010
Standard Package14
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM680x0
PackagingTray
Core Processor68030
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed20MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case128-BPGA
Supplier Device Package128-PGA (35x35)
Additional InterfacesSCI, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68030RC20C
MC68030RC20C Details Description
Related parts for MC68030RC20C
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 532-FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 76A 200W TO247AD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf