NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68302CFC16C
MC68302CFC16C picture photo
Mfg. Part Number
MC68302CFC16C
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M683XX 16MHZ 132QFP
Datasheet Download
MC68302CFC16C.pdf
Availability of MC68302CFC16C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68302CFC16C Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68302CFC16C
Internal Part NumberEIS-MC68302CFC16C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorM68000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 8/16-Bit
Speed16MHz
Co-Processors/DSPCommunications; RISC CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case132-BQFP Bumpered
Supplier Device Package132-PQFP (24.13x24.13)
Additional InterfacesGCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68302CFC16C
MC68302CFC16C Details Description
Related parts for MC68302CFC16C
CAP CER 3.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf