Vishay/Dale RN55D14R7FRSL
RN55D14R7FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D14R7FRSL
Brief Description
RES 14.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D14R7FRSL.pdf
Availability of RN55D14R7FRSL
QUANTITY
RN55D14R7FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D14R7FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D14R7FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D14R7FRSL
Related LinksRN55D1, RN55D14R7FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D14R7FRSL Details Description
Related parts for RN55D14R7FRSL
MMIC AMP 2GHZ 8-SSOP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
GDT 150V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
EDGECARD 132POS SMD W/O POST datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC DUAL LINE RECEIVER 14SO datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 165MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 250KSPS 16-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO213AB datasheet.pdf