NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68302EH25CR2
MC68302EH25CR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC68302EH25CR2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 132QFP
Datasheet Download
MC68302EH25CR2.pdf
Availability of MC68302EH25CR2
QUANTITY
MC68302EH25CR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68302EH25CR2
Internal Part NumberEIS-MC68302EH25CR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package190
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorM68000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 8/16-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPCommunications; RISC CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case132-BQFP Bumpered
Supplier Device Package132-PQFP (24.13x24.13)
Additional InterfacesGCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68302EH25CR2
MC68302EH25CR2 Details Description
Related parts for MC68302EH25CR2
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 640MA 130 MOHM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC AMP AUD CLASS D BTL PWRSSO36 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RING TERMINAL M8 TIN datasheet.pdf
IC FM RADIO TUNER 16-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 15POS THRUHL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 10POS SKTS datasheet.pdf
SKT CONT ASSY SZ 16 ARINC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.5A datasheet.pdf