NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68332GCPV16B1
MC68332GCPV16B1 picture photo
Mfg. Part Number
MC68332GCPV16B1
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP
Datasheet Download
MC68332GCPV16B1.pdf
Availability of MC68332GCPV16B1
QUANTITY
MC68332GCPV16B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68332GCPV16B1
Internal Part NumberEIS-MC68332GCPV16B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32
Core Size32-Bit
Speed16MHz
ConnectivityEBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O15
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68332GCPV16B1
MC68332GCPV16B1 Details Description
Related parts for MC68332GCPV16B1
FIXED IND 390UH 280MA 2.94 OHM datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 68PLCC datasheet.pdf
CONN FMALE M12 4POS R/A 5M CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
6010 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 29POS datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 16-SOIC N datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf