NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68340CAG25E
MC68340CAG25E picture photo
Mfg. Part Number
MC68340CAG25E
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 144LQFP
Datasheet Download
MC68340CAG25E.pdf
Availability of MC68340CAG25E
QUANTITY
MC68340CAG25E Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68340CAG25E
Internal Part NumberEIS-MC68340CAG25E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTray
Core ProcessorCPU32
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSP-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Additional InterfacesUSART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68340CAG25E
MC68340CAG25E Details Description
Related parts for MC68340CAG25E
SSD 136GB SCSI datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 9BIT 24DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/CAP 6CKT datasheet.pdf
FRNT PNL 6U 7HP TYP 2 EXTRCT HDL datasheet.pdf
TOOL DIE SET M22520/5-55 datasheet.pdf
SOLDER IRON MARKSMAN 120W 120V datasheet.pdf