NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68340CFE16E
MC68340CFE16E picture photo
Mfg. Part Number
MC68340CFE16E
Brief Description
IC MPU M683XX 16MHZ 144CQFP
Datasheet Download
MC68340CFE16E.pdf
Availability of MC68340CFE16E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68340CFE16E Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68340CFE16E
Internal Part NumberEIS-MC68340CFE16E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Nov/2013
Standard Package120
PackagingTray
Core ProcessorCPU32
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed16MHz
Co-Processors/DSP-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case144-BCQFP
Supplier Device Package144-CQFP (26.77x26.77)
Additional InterfacesUSART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68340CFE16E
MC68340CFE16E Details Description
Related parts for MC68340CFE16E
RES SMD 90.9 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V TO92-3 datasheet.pdf
SSD 64GB 2.5" UATA datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 6"X 36YD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 100MH 20MA 420 OHM TH datasheet.pdf
OPEN FRAME HEADER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf