NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68340CFE25E
MC68340CFE25E picture photo
Mfg. Part Number
MC68340CFE25E
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 144CQFP
Datasheet Download
MC68340CFE25E.pdf
Availability of MC68340CFE25E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68340CFE25E Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68340CFE25E
Internal Part NumberEIS-MC68340CFE25E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Nov/2013
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case144-BCQFP
Supplier Device Package144-CQFP (26.77x26.77)
Additional InterfacesUSART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68340CFE25E
MC68340CFE25E Details Description
Related parts for MC68340CFE25E
FAN AXIAL 60X25MM CR0624HB-A70GL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
115/60 450RPM PAL 9 datasheet.pdf
RES 137 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.3W DO41 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf