NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68340FE16VE
MC68340FE16VE picture photo
Mfg. Part Number
MC68340FE16VE
Brief Description
IC MPU M683XX 16MHZ 144CQFP
Datasheet Download
MC68340FE16VE.pdf
Availability of MC68340FE16VE
QUANTITY
MC68340FE16VE Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68340FE16VE
Internal Part NumberEIS-MC68340FE16VE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Nov/2013
Standard Package72
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed16MHz
Co-Processors/DSP-
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case144-BCQFP
Supplier Device Package144-CQFP (26.77x26.77)
Additional InterfacesUSART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68340FE16VE
MC68340FE16VE Details Description
Related parts for MC68340FE16VE
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 1/4" datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TRANSFORM CURR 100A SPLIT CORE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 540MA 844 MOHM datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 20 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
MODULE DIODE 400V 100A ADD-A-PAK datasheet.pdf