NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68360ZP25LR2
MC68360ZP25LR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC68360ZP25LR2
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA
Datasheet Download
MC68360ZP25LR2.pdf
Availability of MC68360ZP25LR2
QUANTITY
MC68360ZP25LR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68360ZP25LR2
Internal Part NumberEIS-MC68360ZP25LR2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
SeriesM683xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case357-BGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68360ZP25LR2
MC68360ZP25LR2 Details Description
Related parts for MC68360ZP25LR2
RES SMD 18K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER GP G datasheet.pdf
LED PNL IND 8MM RED 6V SNAP-FIT datasheet.pdf
LED SHWO 3W HI PWR GREEN SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS PIN datasheet.pdf