NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68360ZQ25LR2
MC68360ZQ25LR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC68360ZQ25LR2
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA
Datasheet Download
MC68360ZQ25LR2.pdf
Availability of MC68360ZQ25LR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68360ZQ25LR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68360ZQ25LR2
Internal Part NumberEIS-MC68360ZQ25LR2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
SeriesM683xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68360ZQ25LR2
MC68360ZQ25LR2 Details Description
Related parts for MC68360ZQ25LR2
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 250V datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 3.15A 70 MOHM TH datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
PIPE CABLE LOCATOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf