NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68360ZQ33L
MC68360ZQ33L picture photo
Mfg. Part Number
MC68360ZQ33L
Brief Description
IC MPU M683XX 33MHZ 357BGA
Datasheet Download
MC68360ZQ33L.pdf
Availability of MC68360ZQ33L
QUANTITY
MC68360ZQ33L Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68360ZQ33L
Internal Part NumberEIS-MC68360ZQ33L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68360ZQ33L
MC68360ZQ33L Details Description
Related parts for MC68360ZQ33L
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC GATE NOR 6CH 2-INP 20-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8SON datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 420MA 950 MOHM datasheet.pdf