NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68711E20CFNE2
MC68711E20CFNE2 picture photo
Mfg. Part Number
MC68711E20CFNE2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 20KB OTP 52PLCC
Datasheet Download
MC68711E20CFNE2.pdf
Availability of MC68711E20CFNE2
QUANTITY
MC68711E20CFNE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68711E20CFNE2
Internal Part NumberEIS-MC68711E20CFNE2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginFab Site Transfer 24/Jul/2009
Fab Site Revision A 26/Feb/2010
Fab Site Revision B 10/Jun/2010
Standard Package23
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHC11
PackagingTube
Core ProcessorHC11
Core Size8-Bit
Speed2MHz
ConnectivitySCI, SPI
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size20KB (20K x 8)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size512 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case52-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package52-PLCC (19.1x19.1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68711E20CFNE2
MC68711E20CFNE2 Details Description
Related parts for MC68711E20CFNE2
LCD 4.5 DIGIT .4" REFL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
VARISTOR 351V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 950MA 140 MOHM datasheet.pdf