NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68EC020FG25
MC68EC020FG25 picture photo
Mfg. Part Number
MC68EC020FG25
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M680X0 25MHZ 100QFP
Datasheet Download
MC68EC020FG25.pdf
Availability of MC68EC020FG25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68EC020FG25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68EC020FG25
Internal Part NumberEIS-MC68EC020FG25
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM680x0
PackagingTray
Core Processor68020
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case100-BQFP
Supplier Device Package100-QFP (14x20)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68EC020FG25
MC68EC020FG25 Details Description
Related parts for MC68EC020FG25
IC UART SPI MICROWIRE-COMP 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CABLE ASSY LC-LC SIMPLEX SM 3M datasheet.pdf
IC TEMP SENS/SWITCH 125C 6LLP datasheet.pdf
SWITCH 4POS DIP AUTODIP SEALED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 220 OHM 3200MA 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
RES SMD 3.01M OHM 0.5% 1/3W 1210 datasheet.pdf