NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68EC040FE40A
MC68EC040FE40A picture photo
Mfg. Part Number
MC68EC040FE40A
Brief Description
IC MPU M680X0 40MHZ 184CQFP
Datasheet Download
MC68EC040FE40A.pdf
Availability of MC68EC040FE40A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68EC040FE40A Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68EC040FE40A
Internal Part NumberEIS-MC68EC040FE40A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Oct/2012
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM680x0
PackagingTray
Core Processor68040
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed40MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case184-BCQFP
Supplier Device Package184-CQFP (31.3x31.3)
Additional InterfacesSCI, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68EC040FE40A
MC68EC040FE40A Details Description
Related parts for MC68EC040FE40A
CONN HDR BRKWAY .100 62POS VERT datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 724K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS 2.54MM datasheet.pdf
SR BTS PC A 9 ASY CP datasheet.pdf
AXL E PB DI8 DO4 2A M12 6P datasheet.pdf
IC OPAMP 4GHZ SGL FET 6SOT23 datasheet.pdf