NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68EN360AI33L
MC68EN360AI33L picture photo
Mfg. Part Number
MC68EN360AI33L
Brief Description
IC MPU M683XX 33MHZ 240FQFP
Datasheet Download
MC68EN360AI33L.pdf
Availability of MC68EN360AI33L
QUANTITY
MC68EN360AI33L Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68EN360AI33L
Internal Part NumberEIS-MC68EN360AI33L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-FQFP (32x32)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68EN360AI33L
MC68EN360AI33L Details Description
Related parts for MC68EN360AI33L
CAP CER 180PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 680 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN SSMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT LOW SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 120MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC datasheet.pdf