NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68EN360RC25L
MC68EN360RC25L picture photo
Mfg. Part Number
MC68EN360RC25L
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 241PGA
Datasheet Download
MC68EN360RC25L.pdf
Availability of MC68EN360RC25L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68EN360RC25L Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68EN360RC25L
Internal Part NumberEIS-MC68EN360RC25L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMC68302/MC68360 Devices 25/Apr/2014
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case241-BEPGA
Supplier Device Package241-PGA (47.24x47.24)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68EN360RC25L
MC68EN360RC25L Details Description
Related parts for MC68EN360RC25L
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER HS .5MM 180POS DL AU datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V/3.3V 0.4A 10TMLF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PINS datasheet.pdf
DSUB 25POS SKT CRIMP FLOAT datasheet.pdf
STAND OFF ALUM ANOD datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf