NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68HC000CRC16
MC68HC000CRC16 picture photo
Mfg. Part Number
MC68HC000CRC16
Brief Description
IC MPU M680X0 16MHZ 68PGA
Datasheet Download
MC68HC000CRC16.pdf
Availability of MC68HC000CRC16
QUANTITY
MC68HC000CRC16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68HC000CRC16
Internal Part NumberEIS-MC68HC000CRC16
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Feb/2010
Standard Package21
PackagingTray
Core ProcessorEC000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed16MHz
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case68-BCPGA
Supplier Device Package68-PGA (27x27)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68HC000CRC16
MC68HC000CRC16 Details Description
Related parts for MC68HC000CRC16
IDC CABLE - CCE26G/AE26M/CCE26G datasheet.pdf
Connector Receptacle 86 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
FHSS 2.4GHZ DB9 SERIAL BRIDGE datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HDM/FA EAPR.070F.130F BENCH K CU datasheet.pdf
TV 40#22 9#16 4#12 SKT PLUG datasheet.pdf
6800UF 250V 76X105MM 105C 5000H datasheet.pdf