NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68HC000FN16R2
MC68HC000FN16R2 picture photo
Mfg. Part Number
MC68HC000FN16R2
Brief Description
IC MPU M680X0 16MHZ 68PLCC
Datasheet Download
MC68HC000FN16R2.pdf
Availability of MC68HC000FN16R2
QUANTITY
MC68HC000FN16R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68HC000FN16R2
Internal Part NumberEIS-MC68HC000FN16R2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesM680x0
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorEC000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed16MHz
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68HC000FN16R2
MC68HC000FN16R2 Details Description
Related parts for MC68HC000FN16R2
WASHER SHOULDER #2 NYLON datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 4.07K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS 1.0MM datasheet.pdf
CABLE DUCT VERT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 2A MCPH3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf