NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68HC001CEI10
MC68HC001CEI10 picture photo
Mfg. Part Number
MC68HC001CEI10
Brief Description
IC MPU M680X0 10MHZ 68PLCC
Datasheet Download
MC68HC001CEI10.pdf
Availability of MC68HC001CEI10
QUANTITY
MC68HC001CEI10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68HC001CEI10
Internal Part NumberEIS-MC68HC001CEI10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Feb/2010
Standard Package18
SeriesM680x0
PackagingTube
Core ProcessorEC000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed10MHz
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68HC001CEI10
MC68HC001CEI10 Details Description
Related parts for MC68HC001CEI10
OSC XO 66.666MHZ HCMOS TTL PC datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN FPC VERT 21POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT COLLINEAR 9DB VPOL NFEM datasheet.pdf
ACCELEROMETER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf