Rohm Semiconductor MCR10EZHF1501
MCR10EZHF1501 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1501
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1501.pdf
Availability of MCR10EZHF1501
QUANTITY
MCR10EZHF1501 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1501
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1501
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1501 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1501 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1501
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 50MA 63V RAD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE PIN datasheet.pdf
HDI EMPO120F160F BENCH/LM datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.056UF RADIAL datasheet.pdf