NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68HC11F1CFN3
MC68HC11F1CFN3 picture photo
Mfg. Part Number
MC68HC11F1CFN3
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT ROMLESS 68PLCC
Datasheet Download
MC68HC11F1CFN3.pdf
Availability of MC68HC11F1CFN3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68HC11F1CFN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68HC11F1CFN3
Internal Part NumberEIS-MC68HC11F1CFN3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHC11
PackagingTube
Core ProcessorHC11
Core Size8-Bit
Speed3MHz
ConnectivitySCI, SPI
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O30
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size512 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.75 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 8x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC (25x25)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68HC11F1CFN3
MC68HC11F1CFN3 Details Description
Related parts for MC68HC11F1CFN3
IC ADC 12BIT SRL 200KSPS 24-DIP datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A DDPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" STACKER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
52X20MM WHT LED BARLIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 2W 15V 67MA OUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 6A TO220 datasheet.pdf
FUSE 25A 660V AC / 460V DC INDUS datasheet.pdf