NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68LC060ZU66
MC68LC060ZU66 picture photo
Mfg. Part Number
MC68LC060ZU66
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M680X0 66MHZ 304TBGA
Datasheet Download
MC68LC060ZU66.pdf
Availability of MC68LC060ZU66
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68LC060ZU66 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68LC060ZU66
Internal Part NumberEIS-MC68LC060ZU66
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package135
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM680x0
PackagingTray
Core Processor68060
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case304-LBGA
Supplier Device Package304-TBGA (31x31)
Additional InterfacesSCI, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68LC060ZU66
MC68LC060ZU66 Details Description
Related parts for MC68LC060ZU66
LED ORANGE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16SSOP datasheet.pdf
EXTRACTOR HT-4981 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
LOW PROFILE .100" SRHD datasheet.pdf
3/4" X 3" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 200MW SOD323 datasheet.pdf