ON Semiconductor MC10H135PG
MC10H135PG picture photo
Mfg. Part Number
MC10H135PG
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16DIP
Datasheet Download
MC10H135PG.pdf
Availability of MC10H135PG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC10H135PG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10H135PG
Internal Part NumberEIS-MC10H135PG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Oct/2007
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 18/Jul/2014
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series10H
PackagingTube
FunctionSet(Preset) and Reset
TypeJK Type
Output TypeDifferential
Number of Elements2
Number of Bits per Element1
Frequency - Clock250MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL-
Trigger TypePositive Edge
Current - Output High, Low-
Voltage - Supply-4.9 V ~ -5.46 V
Current - Quiescent68mA
Input Capacitance-
Operating Temperature0°C ~ 75°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10H135PG
Related LinksMC10H, MC10H135PG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC10H135PG Details Description
Related parts for MC10H135PG
DIODE ZENER 18V 200MW SOD523 datasheet.pdf
TOOL CRIMPER 14-22AWG AMP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 750MA 350 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN FFC TOP 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR13 6MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP11T PCB NONSHORT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf