NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN8R0-40BS,118
PSMN8R0-40BS,118 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN8R0-40BS,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 77A D2PAK
Datasheet Download
PSMN8R0-40BS,118.pdf
Availability of PSMN8R0-40BS,118
QUANTITY
PSMN8R0-40BS,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN8R0-40BS,118
Internal Part NumberEIS-PSMN8R0-40BS,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Fab Source 28/Apr/2014
Alternative Leadframe Supplier 17/Jun/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C77A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.6 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1262pF @ 12V
Power - Max86W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN8R0-40BS,118
PSMN8R0-40BS,118 Details Description
Related parts for PSMN8R0-40BS,118
INDUCT ARRAY 2 COIL 325.5UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 24.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS SCKT datasheet.pdf
PTC RESETTABLE FUSE RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 330K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
TRANS RF 400W LDMOS CDFM8 datasheet.pdf
Dual Precision JFET-Input Operational Amplifier IC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 240PF 100V 2% NP0 1210 datasheet.pdf