NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68LC302CPU20CT
MC68LC302CPU20CT picture photo
Mfg. Part Number
MC68LC302CPU20CT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M683XX 20MHZ 100LQFP
Datasheet Download
MC68LC302CPU20CT.pdf
Availability of MC68LC302CPU20CT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68LC302CPU20CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68LC302CPU20CT
Internal Part NumberEIS-MC68LC302CPU20CT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorM68000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 8/16-Bit
Speed20MHz
Co-Processors/DSPCommunications; RISC CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Additional InterfacesGCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68LC302CPU20CT
MC68LC302CPU20CT Details Description
Related parts for MC68LC302CPU20CT
CONN MAG-MATE POKE-IN STRIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 5POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf