NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68MH360AI25VL
MC68MH360AI25VL picture photo
Mfg. Part Number
MC68MH360AI25VL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 240FQFP
Datasheet Download
MC68MH360AI25VL.pdf
Availability of MC68MH360AI25VL
QUANTITY
MC68MH360AI25VL Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68MH360AI25VL
Internal Part NumberEIS-MC68MH360AI25VL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-FQFP (32x32)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68MH360AI25VL
MC68MH360AI25VL Details Description
Related parts for MC68MH360AI25VL
FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W SMBG datasheet.pdf
EL-TY SPACER PP BLACK datasheet.pdf
DISPLAY 0.4" 1DIGIT ORN CC SMD datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 150 NF 10% 2000VDC RAD datasheet.pdf