NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68MH360ZP25L
MC68MH360ZP25L picture photo
Mfg. Part Number
MC68MH360ZP25L
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA
Datasheet Download
MC68MH360ZP25L.pdf
Availability of MC68MH360ZP25L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68MH360ZP25L Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68MH360ZP25L
Internal Part NumberEIS-MC68MH360ZP25L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case357-BGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68MH360ZP25L
MC68MH360ZP25L Details Description
Related parts for MC68MH360ZP25L
RES 600 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK RAIL MNT KRG datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 65MSPS 64QFN datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf