NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68SEC000CAA10
MC68SEC000CAA10 picture photo
Mfg. Part Number
MC68SEC000CAA10
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M680X0 10MHZ 64QFP
Datasheet Download
MC68SEC000CAA10.pdf
Availability of MC68SEC000CAA10
QUANTITY
MC68SEC000CAA10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68SEC000CAA10
Internal Part NumberEIS-MC68SEC000CAA10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package420
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM680x0
PackagingTray
Core ProcessorEC000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed10MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V, 5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case64-QFP
Supplier Device Package64-QFP (14x14)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68SEC000CAA10
MC68SEC000CAA10 Details Description
Related parts for MC68SEC000CAA10
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 8X SMAM datasheet.pdf
WIRELESS MCU MODULE U.FL 2.4GHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CIR 25C 25#16 PIN RECP WALL datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 253VAC AXIAL datasheet.pdf